топографічна карта

КАРТИ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Карти Закарпатської області Берегівський район Великоберезнянський район Виноградівський район Воловецький район Іршавський район Міжгірський район Мукачівський район Перечинський район Рахівський район Свалявський район Тячівський район Ужгородський район Хустський район
icon

ОБЕРІТЬ РАЙОН

Місто Ужгород

Закарпатська область

Ужгород є адміністративним центром Закарпатської області. Він розташований в передгір’ї Карпат і знаходиться на берегах річки Уж.

Знахідки археологів свідчать про те, що перші люди заселили ці краї в період раннього палеоліту, що відбулося більше 100 тисяч років тому.

Ужгород є одним з найстаріших населених пунктів. У нього багата історія, яка налічує понад 1100 років. Угорські літописи свідчать про те, що заснування Ужгорода відбулося десь у 872 році. Племена вперше оселилися тут ще до IX століття. Тоді Ужгород називали Унґвар. Населення зросло, і поселення перетворилося на могутню фортецю.

У IX столітті замкове місто перетворилося на оборонне місто-поселення, з часом ставши центром слов’янського князівства. Ним керував князь Лаборець. Його кордони були поруч з князівством Великоморавським князівством та царством Болгарським.

Хроніки XII століття згадують, що наприкінці IX століття угорські племена виявили містечко і замок. Маючи сильну армію, вони захопили місто. Деякі навіть підтримують версію, що топонім “Угорщина” (Hungary) виник від назви Ужгорода – Унґвар. У 1241 році воно було знищено пожежами, які спровокували татари Батию.

На цьому місці виросло інше місто (Унгуйвар). Це сталося у 1248 році. Тут побудували ще одну фортецю і церкву поруч з нею.

Коли до влади прийшли графи Другети, вони сприяли розвитку міста як торгово-економічного центру. Тоді вони провели реконструкцію замкових споруд, побудували нові храми і підвали для вина. З тих часів навіть збереглася “Печатка міста Ужгорода. 1675”. На печатці зображено герб. На ньому ми бачимо щит з двома виноградними лозами, а на них три листочки і дві грона винограду. Це зображення свідчить про основну галузь діяльності місцевих жителів.

Фото Ужгорода

Ужгород XVIII століття відомий своїми розкішними ярмарками. Купці з найближчих територій і країн сходилися сюди. Саме в цей період було побудовано багато нових винних підвалів. Трохи пізніше бідне населення почало заселяти лівобережжя Ужгорода.

На початку XIX століття починається економічний підйом краю. Території населеного пункту розширювались, будувалися фабрики, заселялися нові мешканці, і з’явилися власні управителі міста. У кінці століття почав функціонувати деревообробний цех і відкрилась залізнична дорога.

Важко недооцінити руйнівну силу Першої світової війни, яка підірвала культурну, економічну та інші сфери життя мешканців. Не ввійшовши в колію життя після попередньої війни, повторним ударом стала Друга світова війна.

У наш час (з 1991 року) Ужгород є найменш населеним містом серед існуючих обласних центрів України.