топографічна карта

Карта Боплана

Карта Боплана Карта Боплана 1-1 Карта Боплана 1-2 Карта Боплана 1-3 Карта Боплана 1-4 Карта Боплана 2-1 Карта Боплана 2-2 Карта Боплана 2-3 Карта Боплана 2-4
icon

ОБЕРІТЬ КВАДРАТ

"Опис України" Боплана

Старі карти Боплана

Карта Боплана, що доступна на нашому сайті, є ще одним джерелом інформації про територію давньої України, була створена видатним французьким картографом та військовим інженером на ім’я Ґійом Ле Вассер де Боплан. Виконуючи завдання короля Польського (Речі Посполитої), Ґійом Боплан досить добре знав і орієнтувався на землях всієї України, яка тоді була частиною польської імперії. Варто зазначити, що основна праця, яку вдалося здійснити Боплану за своє життя, повністю пов’язана з Україною.

Отож, перу Боплана належить цікавий і унікальний в своєму роді опис України, що побачив світ у середині 17 століття. Дана праця присвячена різносторонній тематиці, пов’язаній з Україною. Тут можна знайти згадки про життя українського народу, про права і обов’язки між панами та селянами, про традицію влаштовувати гуляння з нагоди весілля, про красу природи та багато іншого. Боплан також виділив у своєму описі місце для кримських татар, їхнього побуту та способу життя.

 

Україна у 17 столітті

Варто згадати, що існувало кілька видань карт Боплана з територією сучасної України. Ранні карти 1648 року видання, подальші – аж до 1660 року. На сьогодні існує 14 оригінальних зразків карт України, створених французьким вченим, які зберігаються у різних країнах й до цього часу.

Самі карти надають нам інформацію про різноманітні поселення, кому вони належали, чи була там церква, суд, або це було місто, що належало воєводі. Згідно карти можна було визначити чи належить місто до католицької або православної церкви (а точніше кому належав престол – римо-католицькому або православному єпископу). З часом ми розмістимо умовні позначення та скорочення з перекладом.

Завантажити ще один варіант старої карти України.

старі карти України Боплана

Генеральна карта Боплана – одна з перших карт України

Велику наукову цінність представляють географічні карти французького інженера і географа Ґійома Левассера де Боплана з описами України. Тривале перебування на території Україні дозволило автору стати очевидцем описуваних ним подій і фактів. Вперше його праця вийшла у Руані в 1650 році під назвою «Description d’Ukrainie» (“Опис України”). Цей твір настільки зацікавив світову громадськість, що книга була перекладена практично на всі європейські мови, включаючи численні перевидання з географічними картами України цього ж автора. У своєму знаменитому описі Боплан називає Україну сусідньою та прикордонною з Польщею землею, вважаючи її польською провінцією в результаті підписання Люблінської унії.

 

Історія створення карти

До основних заслуг відомого картографа слід віднести створення карт України на основі особистих спостережень і знімків.

Генеральна карта України є однією з найбільш ранніх і достовірних карт тієї частини Східної Європи, де розташована сучасна держава Україна. Саму карту створено голландським гравером Вільгельмом Гондіусом у 1648 році за рукописними описами де Боплана. Зазначимо, що перед початком складання Генеральної карти України її територія мала наступну назву: Delineatio generalis Camporum Desertorum vulgo Ukraina (Загальний план Диких полів). Карта Боплана містить інформацію про розміщення населених пунктів відносно інших топографічних елементів географічної основи і не тільки. На карті показано близько 1293 об’єктів з вказівкою назв населених пунктів та річок.

Сьогодні відомо кілька варіантів видань Генеральної карти України: видане у 1648 році у Данцизі, а також видання 1660 року, виконане за участю гравера Ж. Тутена у Руані. Більш пізнє видання доповнено інформацією про Кримський півострів. За думкою дослідників, існує п’ять варіантів Генеральної карти, датованих 1648 роком, і шість варіантів, що віднесені до 1660 року.

Палац будівництва Боплана

Карти Боплана на Україні

Карти Боплана дозволили Європі отримати перший і деталізований опис східноєвропейських територій. У науковому середовищі карти Боплана ознаменували початок нової епохи в рамках вивчення України завдяки використанню докладних описів і карт для вирішення конкретних наукових завдань. На територію України карти Боплана потрапили, як кажуть, з сугубо практичних міркувань. Через постійні військові кампанії другої половини XVII століття, коли без картографічних матеріалів обійтися було неможливо. Наприклад, у приватних архівах власників Меджибізького замку-фортеці, реконструкцію якого приписують гетьману Сенявському, були виявлені фрагменти карт Боплана у зношеному стані через їх часте використання.

Робота по опису України змальовує не тільки оцінку економіки, побуту, моралі та традицій українського народу, але й опис козацьких рухів, кілька суперечливих відносин українського народу з російським, татарським, польським і іншими. Боплан зміг показати Україну як самостійне політичне і культурне явище в період національно-визвольної війни 1648 року.