топографічна карта
31.01.2024
Поділитись:
Незнайдені скарби України
Павло Полуботок

Загадка скарбів Полуботка

Про чарівні багатства Полуботка ходять легенди і до цього дня. Якби в той час було здійснено правильний юридичний захист його майна, то кожен мешканець України міг би зараз отримати близько 35 кілограмів золота…

Павло Полуботок народився в 1660 році. Він з’явився на світ в родині переяславського козацького полковника. Високий рівень освіти дозволив зробити блискучу кар’єру, навіть на той час. Колишній гетьман отримав привілеї від царя. Тоді він став власником деяких сіл, міста Любеча (дивіться царські карти трьохверстовки) та певної кількості землі. Він захоплювався збиранням колекції старовинних предметів та вивчав мистецтво. Тоді саме Полуботок вважався найбагатшим серед політиків.

Коли Павло Полуботок став гетьманом, у нього в голові з’явилася цікава комбінація з участю царя. Усі зусилля були спрямовані на отримання ще більших політичних свобод. Трапилося так, що цар дізнався про плани гетьмана, після чого видалив наказ про те, щоб Полуботка направили до каземату Трубецького бастіону. Перебуваючи в полоні, Полуботок страждав від жорстоких покарань, які застосовували для розкриття його таємниць і подальших планів. Павло виявляв великі зусилля і мужність – він мовчав. Але він був звичайною людиною, він не зміг витримати жорстоких насмішок і помер. Важко описати гнів царя. Він створив спеціальну комісію та відправив її до маєтку Павла для конфіскації його майна. Диво і гнів царя не мали меж, коли виявилося, що майно Полуботка просто зникло.

Таємниця розкрилася багатьма роками пізніше. Павло Полуботок передчував свою долю, тому незадовго до арешту передав більшу частину своїх запасів золота в Англію. Там воно зберігалося під відсотками. Пізніше було знайдено заповіт гетьмана, в якому йшлося про те, що інші багатства він сам приховав в Україні в надійних місцях. Багато дослідників вважають, що скарби України, що належали Полуботку, досі зберігаються на території сучасного Глухова (карта Шуберта покаже стару місцевість).

Скарб Полуботка

Але пристрасті навколо скарбу Полуботка ніяк не спадали. На сьогодні, ані влада України, ані родичі по лінії гетьмана не можуть отримати ні копійки з маєтку Полуботка. Суть у тому, що в недалекому 1986 році міністр закордонних справ СРСР Едуард вирушив до Лондона. Міністр заявив, що влада СРСР абсолютно не претендує на скарби Полуботка і не буде висувати претензій до Великобританії.

На початку 90-х років ХХ століття, коли Україна виборола незалежність, історія з багатствами Полуботка знову зацікавила громадськість завдяки ЗМІ. Ходили чутки, що в разі повернення скарбів на Україну, враховуючи тривалі відсотки, кожен українець міг би отримати понад 35 кг золота! Але, ймовірно, це вже історія, яка балансує між легендою та казкою. Українцям слід змиритися з думкою, що скарби Полуботка вже не мають ніякого стосунку до України.

Іван Мазепа

Скарби Мазепи

Іван Мазепа – український гетьман, він один із найзагадковіших власників українських скарбів. До цього дня тривають суперечки про те, хто ж Мазепа для України – герой чи зрадник? Як би там не було, він прославився як легендарна особистість, крім того, володіючи нескінченним багатством.

Він був відомий і в Швейцарії, і серед російських правителів. Мазепа утримував дружбу з польськими та молдавськими правителями. Відомо, що ще за життя гетьмана його відзначили численними нагородами. Але дивно, що жодна з них до сих пір не знайдена… Адже на сьогоднішній день їх вартість вже баснословна.

Де ж вони? На це питання так і не отримали відповіді, адже тільки в Україні у Мазепи було чотири резиденції. Є дані, що багатства зберігаються в Батурині (місто можна подивитися на карті Боплана – Генеральна карта Боплана). Їх шукають як історики, так і романтики-скарбошукачі, але вже багато років скарби Мазепи – переспіви і легенди без матеріальних знахідок залишаються таємницею.