топографічна карта
31.01.2024
Поділитись:
Перші монети
мідні монети

З історії появи монет на території України

Нумізматика (колекціонування монет) – дуже давнє захоплення людини, вважається, що воно існує більше 2500 років.

Сам термін “нумізматика” походить від грецького слова “nomisma” – “валюта” або “монета”. Незважаючи на те, що деякі впевнені, що цей термін означає лише збирання монет, він трохи ширший. Він також включає в себе захоплення зі збирання купюр і інших існуючих форм розрахунку.

Припускають, що самі перші монети, які з’явилися на території сучасної України, пов’язані з заселенням греками Причорноморських земель, приблизно у VII-VI ст. до н. е. Тоді ще греки не чеканили монет. Розкопки показали, що ті самі монети були сплавами кількох металів (золота, срібла, бронзи). Спочатку виготовлялися фігурки маленьких дельфінів (на честь покровителя), безумовно, вони ще не служили народу так, як сучасні монети, а були оберегами, їх вага становила 100 і більше грам. У Ольвії в той період, як гроші, використовувалися монети-стріли (бронзові наконечники стріл). Трохи пізніше в Ольвії почали виготовляти три номінали монет із бронзи, на них були зображені сови.

У Пантікапеї почали випускати монети приблизно в 530-520 роках до н. е. Були знайдені дрібні монети, їх виготовляла не лише держава, але й храм Аполлона Лікаря. Це стосується роду Археанактідів, пізніше вони стали жерцями в цьому храмі. Монету із зображенням на ній левиного ликом, виготовив останній представник цього роду. Випускали монети в кількох полісах, серед них Херсонес, Тіра та інші. Знахідки того часу містять багато цінних зразків, які цінні не лише своєю давністю і рідкістю. Вони особливо цінні також тим, що вони відображають повсякденне, торговельне і державне життя античних міст Північного Причорномор’я.

срібні монети

З заселенням римлянами центральних частин України в обігу почали з’являтися римські монети, частіше за все, срібні динарії. Найстаріші з них датуються II – I століттями до нашої ери. Такі зразки археологи виявили в Києві в 1937 році. Вченим протягом тривалого часу було важко зрозуміти, яким же було призначення цих монет в повсякденному житті давніх українців. Тодішнє населення ще не досягло налагодженої і розвиненої структури держави і рівня обігу грошей, на той момент в побуті антів грошей ще не було в обігу. Зустрічаються монети із невеликими отворами, це свідчить про те, що монетки використовували для прикрас або як елементи в роботі ювелірних майстрів, вони їх модифікували або переплавляли для своєї роботи. Також зустрічалися і вцілілі монети, які потрапляли до рук вчених. Згодом вчені зрозуміли, що часто монетами використовувалися в угодах із Римом. Саме співпраця із Римом обумовила настільки раннє знайомство населення цієї місцевості із грошовими одиницями.

Значно пізніше, вже в козацький час, ці монетки отримали простонародне ім’я “Іванові головки”. Ймовірно через візуальну схожість зображень профілів римських імператорів на монетах із відомим релігійним сюжетом “усічення голови Івана Предтечі”. Ці монети зустрічалися в обігу українців приблизно до V століття.

Отака історія перших грошових одиниць на території України.

А наш сайт зі старовинними та військовими картами України допоможе вам, разом із металошукачем та гарним настроєм, знайти ще багато цікавих монет і артефактів давнини.